Malá podhorská rusínska dedina Miková v okrese Stropkov sa v súčasnosti "zviditeľnila" najmä skutočnosťou, že z nej pochádzajú rodičia chýrneho amerického predstaviteľa avantgardného umenia Andyho Warhola.
Obec však už oveľa skôr preslávila ropa. Prvé hlbinné vrty sa tam uskutočnili v roku 1890. Toto "čierne zlato" sa tam ťažilo v známej súčasnej hubárskej oblasti, po rusínsky nazývanej "dechtivka". Ropa sa potom odtiaľ v sudoch odvážala na vozoch s konskými záprahmi do Medzilaboriec, kde sa prečerpávala do cisterien a v tých po železnici prepravovala do Strážskeho, kde bola neveľká rafinéria.
Na najvýdatnejší prameň sa v mikovskej "dechtivke" natrafilo v roku 1915. Bol taký silný, že sa ropa z neho dostala až do miestneho potoka. Na jeho upchanie sa spotrebovala slanina od mnohých gazdov nielen z dediny Miková, ale aj z okolia.
V roku 1950, údajne na žiadosť Poľska, ťažbu ropy v Mikovej zastavili. Poklesla totiž jej výdatnosť u susedov na druhej strane hraníc. Celkovo sa však za roky existencie mikovskej "dechtivky" tam vyťažilo 436 000 ton kvalitnej ropnej suroviny.
V uplynulom období sa tam už viackrát uskutočnil rozsiahly prieskum. Po jeho skončení jednotlivé vrty i bývalé ťažobné studne uzatvorili. Miestnych občanov však ešte aj dnes zaujíma, či sa čírou náhodou predsa len neobnoví zašlá sláva mikovskej ropy. Veď v okolí je dosť vysoká nezamestnanosť a navyše túto vzácnu tekutinu z útrob matičky zeme potrebujeme. Škoda by bolo nechať ju len tak naverímboha "uzamknutú" v hlbinách pod nami. Ved' ropné produkty sú u nás aj naďalej veľmi drahé a okolnosti na svetovom trhu naznačujú, že budú ešte viac. A tak sa nazdávame, že mikovská ropa by sa nám po mnohých stránkach zišla. Škoda len, že od myšlienky k činom býva u nás zvyčajne cesta dlhá a zarúbaná...
JOZEF HRUBOVČÁK
Časopis : Evanjelický posol spod Tatier, r. 2003